Ei ole kuin pari viikkoa ja nokka kohti pohjoista. Nyt on siis aika lyödä kiinni suunnitelmia JA tehdä viimeisiä Lisäsuunnitelmia. Eli tää tarina varmaan päivittyy vielä moneen kertaan.
Minne
Ölkyn hoitokin tuli hoidettua siten että sain Ölkky vapaata. Ja tarkoitushan olisi suhata taas pitkästä aikaa tuonne UKK:hon. Eli päivässä ajelu Uusimaa – Saariselkä ja viettää yksi yö tod näk Holidayclub hotellilla ja sitten liikenteeseen ”Sieltä”.
Miten
Nyt ei mennä Sokostille ellei nyt mitään ihan erikoista tapahdu. Vaan tarkoitus olisi käydä ihmettelee tuo Paratiisikuru ja pirunportti. Vaelluspäiviä olisi viisi ja öitä tulisi neljä. Ja ainakin kahdelle yölle on varattu varaustupa Sarvijoelta. Tähän reissuun ei välttämättä nyt sitä tunturin laella leiriytymistä tule tai no ihan pienen pieni mahdollisuus siihen voisi olla.

Mitä ”erikoista”
Nyt olisi tarkoitus myös syödä jotain ”parempaa” pöperöä mitä ei ennen ole vaelluksella ollut mukana.
Vaellus Menu (ja tässä on nyt sitten enemmän sitä visiota ja suuria toiveita!)
Päivä 1
Aamupala hotlalla.
Lounas Makkaraa tai nuudelia tai voileipiä.
Illallinen tavallinen italianpata jauhelihalla + makkaralla.
Päivä 2
aamupala leipää puuroa kiisseliä ja kahvia
Lounas Nuudelia
Illalinen Hampurilainen jälkkäri lettuja ja kuksallinen viinii.
Päivä 3
Aamupala aamupala leipää puuroa kiisseliä ja kahvia
Lounas tehdään Paratiisikurun reissulla ja hieman tilanteen mukaan.
Illallinen Perunamuussi Makkara/jauheliha jälkkäriksi vaahtokarkkeja ja suklaata ja kuksallinen viiniä.
Iltapala Kaakaoo ja vaahtokarkkeja
Päivä 4
Aamupala leipää puuroa kiisseliä ja kahvia
Lounas Hernesoppaa
Illallinen nyt joutuu jo miettimään
Päivä 5
Aamupala leipää puuroa kiisseliä ja kahvia
Lounas Loput karkit ja patukat…
Illallinen Lonkeroo ja Pizzaa!!!
Aamupala tarpeisiin täytyy sen verran panostaa että mukana on Voita, juustoja, metukkaa, ehkä jopa pari tomaattia ja kurkku. Lisäksi kahviin sekaan sokeria.
Iltapala olisi lähinnä kaakaoo ja tai kiisselii ja jotain ”pientä”.
Ja muutenkin sitten pitäisi saada mukaan sinappia, ketsuppia, suklaata, karkkia, pähkinöitä ja ehkä se yksi retkiviini jne. Eli ruokapuoli tulee kyllä painamaan jonkin verran enemmän kuin yleensä. Mutta vastaavasti pitkiä päivämatkoja ei ole tiedossa. Päivämatkat rinkan kanssa olisi noin 10 – 13 km.
Vastaavasti lähden nytten liikenteeseen kevyellä setupilla majoittumisen suhteen. Kevyt teltta 1kg, kevyt makuupussi ja kevyt makuualusta (hmm, no makuualustana vois olla ehkä kuiteskin ”parempi” pikkasen painavempi). Kevyt makuupussi olisi tosi hyvä pystyä koeponnistamaan viileässä säässä ennen reissua. Oma ajatus on että tuo olisi riittävän lämmin pussi noin nollan kieppeillä. Mutta käytännössä en tuota ole testannut (=päässyt testaamaan). Eli jos nyt tulee viileitä öitä etelässä niin joku yö tuota pitäisi kokeilla.
Keittiö, no nyt kyllä riippuu keittiö kokoonpano tosi paljon tuosta menusta. Perunamuusi tarvii ihan reippaan astian. Ja jos lähtee tuohon ihan hulluttelu linjalle niin hampurilaisen valmistus vaatii myös kyllä isompaa astiaa…. No tilanteen mukaan.
Päivä 4 kohdalla on optiona kävellä takaisin autolle jos kelit tai joku muu syy siihen pakottaisi.